System.Net.WebException: Сбой запроса с состоянием HTTP 404: Not Found. в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) в EduServ.DataProcess.AddViewing(Int32 OrgId, Int32 Type, String ID, Int32 PageNum, String IP, String URL, String Refer) в c:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files\root\e04f9611\e2b8c6e0\App_WebReferences.e2kibjas.0.cs:строка 76 в MyUserControl.SaveView(PageType Type, String ID, Int32 PageNum) в e:\WWW\edu.cap.ru\App_Code\MyUserControl.cs:строка 126 Новости: Нарӑсӑн 21-мӗшӗ – Пӗтӗм тӗнчери тӑван чӗлхесен кунӗ / МБОУ «Климовская СОШ» Ибресинского района / Портал образования ЧР

Нарӑсӑн 21-мӗшӗ – Пӗтӗм тӗнчери тӑван чӗлхесен кунӗ
Дата: 20.02.2021

Нарăсăн 21-мĕшĕ – Пӗтӗм тӗнчери тӑван чӗлхесен кунĕ. Ăна ЮНЕСКОн Тӗп конференцийӗн пуҫарӑвӗпе 1999 ҫултанпа паллă тӑваҫҫӗ.Кашни халăхӑн хӑйӗн чĕлхи. Пирĕн  тăван чĕлхе  - чăваш чĕлхи. Тӑван чӗлхе–ӗмӗртен упранса пынă пуянлăх.  Тӑван чӗлхе, чӑваш чӗлхи – анне чӗлхи. Чăваш чĕлхи пуян та илемлĕ, янăравлă та çепĕç, паха та асамлă.Тӑван чӗлхе –асаттесен пехилӗ.  Мӗнле илĕртÿллĕ тӑван чӗлхе: шӑнкӑр-шӑнкӑр шыв юххи, вӗлтӗр-вӗлтӗр вӗрене ҫулҫи… Ваттисен сӑмахӗсем мӗнле ытарлӑ: «Пурнӑҫ -  хӳри пӑрӑнӑҫ. Хӗл пуҫтарать, ҫу салатать. Ват ҫын – тӑват ҫын…»  Тупмалли юмахсене илсе пӑхар-ха. «Тӑлӑпӗ пӳртре, ҫанни тулта. Пӗр пичче хӗлле канать, тепӗр пичче  ҫулла канать». Халăх ăсĕ-тăнĕ çутçанталăкпа пĕрле пулни курăнать.

Тӑван чӗлхепе иртекен конкурссене ачасем хастар хутшӑнаҫҫӗ. Акӑ нумаях пулмасть Пӗтӗм регионсем хушшинче иртнӗ интернет- олимпиадӑра пирӗн шкултан 5,6-мӗш классем хутшӑнчӗҫ, вĕсенчен Трофимов Андрей, Федоров Кирилл призерсем пулса тӑчӗҫ.  Вӗренӳ институчӗ ирттернӗ«Хусанкай вулавӗсем - 2021» конкурсра вара 7 класри  Гордеев Евгений, Меженьков Ярослав, Гаврилова Анжела,, Назаркина Екатерина,  6 класри Федорова Стефания поэт сӑввисене пӑхмасӑр кӑмӑла ҫӗклемелле каларӗҫ. Ҫак кунсенче 2-11 класри вӗренекенсем вара«Чӗвӗлти чӗкеҫ» конкурс ыйтӑвӗсене хуравласа ярса пачӗҫ. Пĕтĕм тăван чĕлхе кунне халалласа 6-9 классенче уроксем иртрĕç. Тĕрлĕ шÿтлĕ ыйтусене тупрĕç, ваттисен сăмахĕсене вĕçлерĕç. Кашни  класрах çĕнтерÿçĕсене палăртрĕç. «Вӗренӗр, тӑрӑшӑр! Хытӑ юратӑр тӑван чӗлхене, янравлӑрах, ҫунатлӑрах пултӑр тӑван чӗлхе! – ҫапла чӗнсе калать «Вӗҫкӗн Ваҫҫа» авторӗ Стихван Шавли.

Шухӑшла ҫакна, ӑсла:

Лайӑх вӗрен вырӑсла!